Rakytník a jeho liečivé účinky na organizmus

<b>Rakytník a jeho liečivé účinky na organizmus</b>

Rakytník rešetliakový je pre svoje široké využitie a liečivé účinky na ľudský organizmus priam zázračným kríkom. A práve preto je rakytník a rakytníkový olej čoraz viac a viac vyhľadávaným. Vedeli ste že rakytník obsahuje oveľa viac vitamínu C než citrusové plody? Rakytník je zdrojom mnohých minerálov a vitamínov, ktoré sú pre človeka potrebné. 


Rakytník rešetliakový


Rakytník je ker, ktorý pochádza z Ázie a v Číne sa používa na liečenie rôznych chorôb už 1 200 rokov. Traduje sa, že rakytník pre svoje priaznivé účinky využíval aj mongolský dobyvateľ Džingischán v bojoch proti nepriateľom na zvýšenie sily.


rakytnik liecive ucinky
rakytnik

Tento ker má pôvod v piesočných dunách Severného mora a rastie aj vysoko v Himalájskych horách a miestni ľudia ho nazývajú “sväté ovocie”. Zaujímavé je, že rakytník rastie v extrémnych podmienkach na neúrodných pôdach, a aj napriek tomu prináša plody, ba priam “super ovocie”, ktoré je bohaté na mnohé vitamíny, minerály či aminokyseliny.

Je to dvojdomá rastlina, čo znamená, že pri pestovaní potrebujeme samčiu aj samičiu rastlinu, aby rakytník urodil svoje zázračné plody. Dorastá do výšky 2,5 až 4 metre. Má úzke striebornozelené listy a v súčasnosti existujú odrody bez tŕňov, čo uľahčuje zber plodov. Rakytník je veľmi nenáročná rastlina a má oranžové bobuľové plody.

Rakytník obsahuje omega 3, 6, 7 a 9 mastné kyseliny, viac ako 60 antioxidantov a minimálne 20 aminokyselín. Vitamíny obsiahnuté v rakytníku sú vitamíny A, B1, B2, K, C a E a kyselina listová. Okrem toho obsahuje aj bielkoviny a jeho plody sú plné karotenoidov a flavonoidov. Jednoducho povedané, rakytník je vitamínovou bombou.Liečivé účinky, ktoré prináša rakytník 


Nielen plody rakytníka, ale aj listy a korene poskytujú liečivé účinky, takže rakytník má naozaj široké využitie. Je vhodný na liečbu artritídy, dny, gastrointestinálnych vredov, kožných vyrážok, ako aj pri prevencii vzniku infekcie, spomaľovaní starnutia, či na zlepšenie zraku.

Okrem konzumácie plodov rakytníka, sú na trhu dostupné rôzne rakytníkové prípravky – napríklad rakytníkový olej, rakytníková šťava  , a pod., ktoré sú vhodnou alternatívou, ak nemáme možnosť dostať sa k čerstvým plodom. Kým som si nenasadila rakytník do záhrady, volila som z prípravkov, ktoré sú dostupné napríklad tu .

Ak máte možnosti a rozhodnete sa pre pestovanie tejto dreviny, určite oceníte jej využitie, pretože z plodov si môžete pripraviť marmeládu, sirup, olej či šťavu. Zbierať môžete všetky časti – semená, listy, plody, korene a drevo, ktoré uskladníte sušením.

Vďaka svojmu obsahu vitamínov, minerálov a živín má rakytník rešetliakový nasledovné účinky:


Liečba rakoviny


Šťava z plodov rakytníka je veľmi prospešná pri liečbe rakoviny ako aj pri spomaľovaní jej ďalšieho šírenia. Antioxidanty, ktoré sú obsiahnuté v plodoch rakytníka, odstraňujú voľné radikály. Užívanie rakytníka je vhodné aj ako prevencia, alebo ako podpora pri liečbe rakoviny.


Liečba cukrovky


Rakytník reguluje množstvo cukru v krvi a práve z tohto dôvodu je veľmi dobrou voľbou pre pacientov s cukrovkou. Je vhodné ho pridať do svojho jedálnička, pretože je vhodným doplnkom farmaceutickej liečby cukrovky.


Posilnenie imunitného a lymfatického systému a celkového zdravia


Ako som spomínala vyššie, rakytník má oveľa vyšší obsah vitamínu C ako citrusové plody. Vitamín C obsiahnutý v plodoch rakytníka zlepšuje stav pokožky, ďasien, zubov a kostí, pretože podporuje tvorbu kolagénu, ktorý je dôležitou súčasťou procesu obnovy buniek v celom organizme.


rakytník liečivé účinky
rakytník liečivé účinky

Vysoká koncentrácia vitamínu C z neho robí priam životabudič, ktorý posilňuje telo a urýchľuje hojenie rán. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov odďaľuje starnutie, odstraňuje starecké škvrny a vrásky.

Vďaka svojmu obsahu mastných kyselín (omega 3, 6, 7 a 9) posilňuje vlasy a dodáva im lepší vzhľad.


Protizápalový účinok


Rakytníková šťava pomáha odstraňovať zápalové procesy v organizme, čím zmierňuje aj bolesti kĺbov a svalov. Taktiež je veľmi vhodná pri problémoch so žalúdkom (napr. žalúdočné vredy) a tráviacim traktom. Podporuje zdravie hrubého čreva. Okrem toho rakytník lieči infekcie a odstraňuje vyrážky.


Zdravie očí


Plody rakytníka obsahujú karotenoidy, ktoré chránia oči pred makulárnou degeneráciou, sivým zákalom a okrem toho zlepšujú nočné videnie.


Zdravie srdca


Znižovaním cholesterolu a udržiavaním rovnováhy mastných kyselín v organizme pomocou rakytníkového oleja, sa znižuje krvný tlak, ako aj riziko vzniku aterosklerózy, srdcového infarktu a mŕtvice. Rakytník priaznivo pôsobí aj na cievy, eliminuje ich upchávanie, čo je veľmi prospešné pri kardiovaskulárnych ochoreniach.Zlepšuje krvný obeh


Rôzne štúdie dokázali, že vysoký obsah vitamínu C v rakytníku pomáha zvýšiť príjem železa, čo má za následok zlepšenie krvného obehu. Železo je hlavnou zložkou červených krviniek.


Rakytníkový olej a rakytníková šťava


Ak nemáte možnosť dostať sa k čerstvým plodom rakytníka, vyskúšajte spomínaný rakytníkový olej alebo šťavu. Zhrnieme si teda ich liečivé využitie:

  • pomáhajú pri ochoreniach tráviaceho a urogenitálneho systému,
  • podporujú zdravie slizníc,
  • majú ochranný účinok pri liečbe rakoviny pomocou chemoterapie a rádioterapie,
  • liečia chronické zápaly hrdla, priedušiek, mandlí, ochorenia dýchacích ciest,
  • napomáhajú pri rôznych kožných ochoreniach (ekzém, mykóza, suchá koža, dermatitída, popáleniny, omrzliny a iné) a preležaninách,
  • sú vhodné pri syndróme suchých očí,
  • znižujú hladinu cholesterolu a cukru v krvi, odbúravajú voľné radikály,
  • eliminujú vznik trombov.

Má rakytník nežiaduce účinky?


Doposiaľ neboli zistené žiadne nežiaduce účinky. Konzumácia veľkého množstva prípravkov z rakytníka môže spôsobiť pálenie záhy. Ak sa však liečite na nejaké ochorenie napr. vysoký krvný tlak a máte obavy či vám rakytník neuškodí, prekonzultujte svoj úmysel radšej vopred so svojim lekárom 🙂


Aké máte skúsenosti s rakytníkom? Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.