Púpava – liečivé účinky a overený recept na púpavový sirup

<b>Púpava – liečivé účinky a overený recept na púpavový sirup</b>

Púpava, rastlina so žltými kvetmi, ktoré si asi každý z nás pamätá najmä z detstva, keď sme si z púpavy plietli vence. Pre niekoho je však púpava burina, no iní poznajú jej liečivé účinky a nedajú na ňu dopustiť. V tomto článku si rozoberieme jej liečivé účinky a priaznivý vplyv na organizmus. A aby to nebolo málo, prikladám aj overený recept na skvelý púpavový sirup, ktorý si jednoducho pripravíte doma. Jeho osviežujúca chuť vám spríjemní krásne slnečné dni.

Púpava  lekárska je veľmi cenná bylina a to najmä pre jej liečivé účinky, ktorá kvitne od apríla do októbra a zároveň je celá jedlá. Poprednými vlastnosťami púpavy sú – pomoc pri bolestiach žlčníka a chorobách pečene. Púpava je bohatá na vitamín A, vitamín C, železo a vápnik.


Liečivé účinky, ktoré prináša púpava


Ako som už spomínala vyššie, púpava pomáha pri rôznych ťažkostiach a práve preto zastáva čestné miesto cenných bylín. Pre svoje krvočistiace účinky pomáha pri reume a dne. V tejto časti si rozoberieme jej liečivé účinky.Choroby pečene


Antioxidanty (ako vitamín C) a Luteolin (ktorý patrí do skupiny flavonoidov), ktoré obsahuje púpava, pomáhajú udržiavať optimálnu funkciu pečene a chránia ju zároveň pred stárnutím. Púpava podporuje trávenie, vylepšuje žalúdočné šťavy a tým znižuje riziko zažívacích ťažkostí. Čerstvé duté stvoly púpavy konzumované v surovom stave pomáhajú pri chronickom zápale pečene, bezbolestne rozpúšťajú žlčové kamene, upravujú činnosť pečene a žlčníka. 


pupava liecive ucinky
Púpava a jej liečivé účinky

Žltačka


Žltačka je primárna porucha pečene, pri ktorej pečeň nadmerne vylučuje žlč a tá sa dostáva do krvného obehu a narúša tým metabolizmus. S týmto je spojené aj zafarbenie pokožky a očí. Pri liečbe žltačky je dôležité: obmedziť produkciu žlče, odstrániť jej prebytok z tela a bojovať proti základnej vírusovej infekcií. Púpava je pre svoje liečivé účinky veľmi užitočná pri všetkých troch krokoch liečby žltačky. Diuretický účinok púpavy pomáha odstrániť nadbytočnú žlč z tela a tým, že obsahuje vitamín C a látku Luteolin bojuje proti vírusovým infekciám. 


Zdravé kosti 


Púpava je bohatá na vápnik a práve preto udržiava naše kosti zdravé, silné a keďže obsahuje antioxidanty (vitamín C) a látku Luetolin, chráni kosti pred poškodením, ktoré je spájané s vysokým vekom – poškodenia  spôsobené voľnými radikálmi, ktoré sú interpretované ako krehkosť, slabosť a s tým spojené zníženie hustoty kostí. 


Cukrovka 


Stvoly kvitnúcej púpavy pomáhajú pri cukrovke (10 kusov denne). Púpava totiž stimuluje tvorbu inzulínu v pankrease a tým znižuje hladinu cukru v krvi. Keďže má púpava diuretické (močopudné) účinky , diabetickým pacientom týmto spôsobom pomáha vyplaviť nadbytočný cukor z organizmu. Diabetici sú náchylní na choroby obličiek a práve tieto vlastnosti púpavy im pomáhajú pri predchádzaní vzniku problémov s obličkami. Rôzne produkty z púpavy môžu byť vhodným a účinným riešením.Rakovina


Púpava je účinná aj pri znižovaní rizika vzniku rakoviny a to najmä pre vysoký obsah antioxidantov (hlavne vitamín C) a Luteolinu, vďaka ktorým redukuje voľné radikály – voľné činidlá spôsobujúce rakovinu. Chráni pred vznikom nádorov, za čo je zodpovedná práve látka Luteolin, ktorá napáda rakovinové bunky a tie sa následne nedokážu ďalej reprodukovať a stávajú sa neúčinnými. 


Problémy močových ciest


Ako som už spomínala vyššie, púpava má močopudné (diuretické) vlastnosti a z toho dôvodu pomáha eliminovať toxické látky z obličiek a močových ciest. Silné dezinfekčné účinky púpavy udržiavajú močové cesty bez zápalových procesov. 


Starostlivosť o pleť


Púpavová šťava (mlieko) odstraňuje mikrobiálne a plesňové ochorenia kože a s tým spojené svrbenia kože, lišaje a vyrážky. Mlieko z púpavy má fungicídne, insekticídne a baktericídne účinky. Pomáha pri ekzémoch bez vedľajších účinkov a hormonálnych porúch. Pri používaní tohto mlieka (šťavy) je potrebné vyhnúť sa kontaktu s očami. Vďaka vitamínu C, ktorý je obsiahnutý v rastline, púpava urýchľuje hojenie jaziev a zápal, ktorý je často sprevádzaný pri akné.Keďže púpava je vynikajúcim stimulantom, diuretikom a antioxidantom s detoxikačnými účinkami, je účinná pri liečbe akné. Akné sa vyskytuje najmä v dospievajúcom veku, kedy organizmus prechádza rôznymi hormonálnymi zmenami, ktoré majú za následok zadržiavanie toxínov v tele. Počas týchto zmien mazové žľazy pokožky vylučujú viac mazu a v spojení so zrohovatenou vrstvou pokožky upchávajú póry a toxické látky tak nemajú možnosť vyplaviť sa z organizmu a tým vzniká akné.

Vďaka spomínaným účinkom púpavy, sa toxické látky ľahšie odstraňujú z nášho tela a dochádza k správnej sekrécií hormónov. Ak sa aplikuje mokrá púpava na pleť postihnutú akné, pomáha zabraňovať mikrobiálnym infekciám, ktoré sú sprevádzané chorobou akné. Okrem liečby akné púpavou odporúčam pozrieť si aj →tento môj článok←.


Anémia


Vďaka obsahu železa, vitamínov a bielkovín, je púpava vynikajúca pri liečbe anémie. Železo je neoddeliteľnou súčasťou hemoglobínu v krvi a vitamíny (ako napr. vitamín B) a proteíny sú nevyhnutné pri tvorbe červených krviniek.


Vysoký krvný tlak


Pre svoje diuretické schopnosti, dokáže púpava účinne znižovať krvný tlak. Moderné medikamenty sú založené presne na tomto princípe. Okrem toho púpava znižuje aj hladinu cholesterolu v krvi, čo je jeden z faktorov pri znižovaní krvného tlaku. Púpava má vysoký obsah draslíka, čo taktiež znižuje krvný tlak. 

Púpava má okrem svojich mnohých liečivých účinkov svoje miesto aj v gastronómií. Používa sa ako zelenina najmä pre jej zdroj vlákniny. Mladé listy púpavy sú vynikajúce do šalátov. 

Koreň púpavy v surovom či sušenom stave prečisťuje krv, urýchľuje trávenie, má potopudné a močopudné účinky a taktiež zrieďuje krv, čím je vynikajúcim prostriedkom proti hustej krvi. Ak sa však rozhodnete korene púpavy zbierať v prírode, je dôležité ich potom vysušiť a uskladniť napríklad v sklenenej nádobe.


koren pupava
koren pupava

Okrem spomínaného využitia sa môžeme stretnúť aj s tinktúrou z púpavy lekárskej, ktorá ako doplnok stravy pomáha zlepšovať trávenie, normalizovať krvný tlak, cholesterol a má ďalšie liečivé účinky. 


Na čo dávať pozor


U diabetických pacientov, ktorí užívajú lieky na zníženie hladiny cukru v krvi je dôležité, aby sa poradili so svojim lekárom pri užívaní púpavy, pretože by mohlo dôjsť k hypoglykémii. Taktiež u niektorých ľudí môže púpavová šťava spôsobovať svrbenie pokožky, podráždenie a alergické reakcie. Púpava obsahuje inulín a u niektorých ľudí môže spôsobovať precitlivenosť či alergiu. Je dôležité pri pridaní púpavy do jedálneho lístka začať s menšími množstvami a sledovať reakcie organizmu. 


Recept na púpavový sirup


A ešte na záver prikladám sľúbený overený recept na púpavový sirup, ktorý sa mi osvedčil. Osobne som s receptom spokojná, a  u nás doma sa momentálne iný sirup moc nepije. Je osviežujúci a hlavne zdravý. Veľmi dobre sa hodí s ľadom a čerstvou mätou, či medovkou a plátkami citrónu.

<br>

pupava liecive ucinky pupavovy sirup

Aký púpavový sirup robíte vy?1 thought on “Púpava – liečivé účinky a overený recept na púpavový sirup

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.