Levanduľa nie je len okrasa záhrad. Poznáte jej liečivé účinky?

<b>Levanduľa nie je len okrasa záhrad. Poznáte jej liečivé účinky?</b>

Levanduľa kvitne v plnom prúde a okrem jej krásnych kvetov, ktoré skrášľujú záhony, sa vôkol nej rozlieha príjemná vôňa .

Levanduľa nie je len ozdobou záhrad, pre jej liečivé účinky má široké využitie – od výroby vonných olejov a kozmetiky, až po pridávanie do jedla – a práve z toho dôvodu je táto rastlina taká obľúbená.

Vedeli ste že….


vôňa levandule je jednou z najjedinečnejších a najobľúbenejších na svete?


levandula
levandula

Levanduľa a jej liečivé účinky


  • zmierňuje stres,
  • podporuje pokojný spánok,
  • zmierňuje zápal,
  • bojuje proti infekciám.

Táto rastlina obsahuje mnoho esenciálnych olejov a zlúčenín, ktoré majú pozitívny vplyv na ľudské telo.

V určitých krajinách sveta sa levanduľa považuje za burinu, pretože sa dokáže veľmi rýchlo rozrastať. Aj keď je dostupných veľa odrôd tejto rastliny, najobľúbenejšia na pestovanie je Levanduľa úzkolistá “Hidcote Blue”, ktorá má kompaktný tvar a vytvára krásne husté trsy s modrofialovými kvetmi.Levanduľa má nasledujúce liečivé účinky


Má protizápalové účinky


Pridajte si do kúpeľa levanduľové kvety pre uvoľnenie tela a mysle. Vynikajúca do kúpeľa je aj levanduľová soľ. Levanduľa týmto spôsobom znižuje zápaly v organizme.

levandula sol do kupela
levandula sol do kupela

Odbúrava stres a stavy úzkosti


Levanduľa dokáže upokojiť telo i myseľ. Antioxidanty obsiahnuté v rastline majú vplyv na endokrinný systém a tak znižuje hladinu stresových hormónov v tele. Vynikajúci je aj levanduľový čaj, ktorý upokojí telo i myseľ.


Zaháňa nespavosť


Ak trpíte nespavosťou, nepokojným spánkom či apnoe, veľmi dobre viete, že to dokáže výrazne ovplyvňovať váš život. Čaj pripravený prevarením kvetov levandule,  je výborný na vyvolanie meditácie a pokojného spánku. Táto metóda sa využíva už tisícročia. Levanduľa pozitívne vplýva na nervový systém a tým pomáha vyčistiť myseľ od negatívnych myšlienok. Často sa preto využíva aj v aromaterapii.

Pred spaním si zapáľte v izbe vonnú lampu s levanduľovým vonným olejom, alebo si nastriekajte vankúš levanduľovým vonným sprejom a užívajte si príjemnú vôňu, rozliehajúcu sa po celej izbe, ktorá vám pomôže jednoduchšie navodiť pokojný spánok.

Po náročnom dni vyskúšajte sprchovaciu emulziu s extraktom z levandule na uvoľnenie svalového napätia. Veľmi dobrým doplnkom po takomto relaxačnom kúpeli je aj masážny olej, ktorý po vmasírovaní zanecháva pokožku jemnú a hebkú a pomáha navodiť lepší spánok.

levandula esencialny olej
levandula esencialny olej

Srdcovo-cievne problémy


Antioxidanty a organické zlúčeniny nachádzajúce sa v rastline majú nielen relaxačné vlastnosti, ale priaznivo pôsobia aj na srdce a cievy. Tým, že znižuje krvný tlak, zmierňuje aj napätie krvných ciev. Levanduľa tak môže zabrániť vzniku aterosklerózy a iným kardiovaskulárnym ochoreniam, čím sa znižuje riziko mŕtvice či infarktu srdca.


Tráviace ťažkosti


Zlúčeniny (polyfenoly) obsiahnuté v rastline majú široké spektrum liečivých účinkov – vrátane zabraňovania vzniku baktérií v tráviacom trakte, čo zmierňuje bolesť žalúdka, nadúvanie a kŕče. Pitie čaju alebo žuvanie listov sú účinné spôsoby ako pomocou levandule bojovať proti tráviacim ťažkostiam.

levandula caj
levandula caj

Starostlivosť o pleť a vlasy


Mávate často suchú alebo podráždenú pleť? Jednoduchým spôsobom, ako predísť suchej a podráždenej pleti pomocou levandule je, pripraviť si do fľaštičky (najlepšie s rozprašovačom) levanduľovú vodu.

Do fľaštičky s vodou pridáme levanduľové kvety. Takúto vodu aplikujeme na postihnuté miesta. Táto varianta je účinná aj pri chronických problémoch s pokožkou ako je ekzém, psoriáza, akné a iné. Aj samotný levanduľový kúpeľ má pozitívny vplyv na spomínané kožné ochorenia.

V prípade, že si levanduľovú vodu nemôžete pripraviť doma, určite ju zoženiete v špecializovaných obchodoch.

Za spomenutie určite stojí táto prírodná levanduľová voda, ktorá je vyrobená z 99% prírodných ingrediencií a neobsahuje žiadne umelé a syntetické látky a nie je testovaná na zvieratách.Okrem toho je levanduľa veľmi dobrá aj na starostlivosť o vlasy. Ak trpíte vypadávaním vlasov, vyskúšajte levanduľový šampón. Dávajte si pri kúpe však pozor, pretože nie všetko čo sa volá levanduľový šampón, aj obsahuje jej výťažky.

Levanduľa pozitívne vplýva na vlasové folikuly a podporuje zdravie vlasov. Ak si spravíte levanduľový výluh (kvety levandule chvíľu povaríte podobne ako pri čaji), môžete ho použiť ako šampón, a ten priaznivo podporí vaše vlasové cibuľky a samotné vlasy.


Má antiseptické vlastnosti


Už v staroveku ľudia poznali liečivé účinky levandule a využívali ju najmä pre jej antiseptické vlastnosti. Podrvené listy levandule aplikovali na rany, a tým nielen urýchlili hojenie, ale i zabránili vzniku infekcie na týchto miestach. Antiseptický účinok levandule je prinajmenšom pôsobivý.

A na záver, všetci sme sa stretli s tým, že levanduľa je účinná aj proti moliam.

Levanduľové vrecúška sú vynikajúcou alternatívou ako mať v skrini príjemnú vôňu a zároveň byť chránení pred nežiaducimi návštevníkmi nášho šatníka.

Levanduľové vrecúška
Levanduľové vrecúška

Majte na pamäti!!


I keď nie je levanduľa bežne považovaná za alergénnu, ak ste alergický, a najmä na rastliny ako je mäta, je možné, že môžete byť alergický i na levanduľu, alebo sa u vás môžu objaviť vedľajšie účinky ako je bolesť hlavy, zvýšená chuť do jedla a pri lokálnej aplikácií sa môže objaviť začervenanie.


Aj vy milujete levandulu ako ja? 🙂Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.