Viete ktorá bylinka sa považuje za kráľovnú bylín?

<b>Viete ktorá bylinka sa považuje za kráľovnú bylín?</b>

Bylinka nazývaná Tulsi, ktorá je známa aj ako svätá bazalka sa vyhlasuje za kráľovnú bylín. Okrem toho, že patrí k uctievaným duchovným bylinám, je to veľmi nenáročná rastlina na pestovanie, a svoje popredné miesto zastáva v mnohých indických domácnostiach. Nájdeme ju rásť najmä v juhovýchodnej Ázii, trópy sú pre ňu ako stvorené. Rastie vo vlhkej pôde, bohatej na živiny a s dostatočným množstvom slnečných lúčov.

Ľudstvo využíva jej blahodarné účinky už po tisícročia. Pochádza z Indie a veľký význam jej dáva najmä ajurvédska medicína. Možno ste o nej ešte nepočuli, ale to vôbec nevadí, v takom prípade ste na správnom mieste a čítajte ďalej.


Čo všetko Tulsi ponúka?


Svoje priaznivé rozsiahle účinky ľuďom odovzdáva už dobrých 5 000 rokov. Má charakteristickú aromatickú chuťvôňu, ktorá nám pripomína anýz a klinčeky. Môže sa pochváliť tým, že svoje účinky poskytuje celá vrátane koreňov, lístkov, semien či kvetov, a svoje miesto si nájde aj v gastronómii, bez straty svojich liečivých schopností. Listy sa môžu konzumovať aj surové, no pri pridávaní listov tejto bylinky do jedál im dodáme nezameniteľnú aromatickú chuť. Ľudia ju obľubujú hlavne vo forme čaju, ktorý krásne rozvoniava a okrem iného posilní telo i ducha.

www.bionatural.sk
www.bionatural.sk

Táto skromná bylinka so sebou prináša celú radu výhod – je napríklad dobrým bojovníkom proti baktériám a vírusom, takže ju môžeme považovať za prírodné antibiotikum. Má priaznivý vplyv na zuby a udržiava naše ďasná zdravé. Ďalej účinne pôsobí proti stresu, či posilňuje imunitný systém. Pre človeka je jej užívanie veľmi prospešné, pretože pri pravidelnom užívaní dokáže vyriešiť celý rad zdravotných problémov.


Tulsi znižuje riziko rakoviny


Z hľadiska prírodnej medicíny je Tulsi veľmi dôležitá, a jej éterické oleje účinne pôsobia na dýchacie cesty a pri ich liečbe. Tieto oleje sú taktiež prospešné pri liečbe alergií a infekcií. Okrem toho je Tulsi silným antioxidantom a z toho dôvodu spomaľuje poškodenie DNA, starnutie a znižuje riziko rakoviny. Pre svoje čistiace účinky zmierňuje stres, cukrovku, alebo vysoký krvný tlak. Je v nej obsiahnutá aj kyselina linolová, ktorá je výborná pre pleť, takže využitie si našla aj v kozmetickom priemysle.

A to nie je ani zďaleka všetko. V organizme reguluje hladinu kyseliny močovej, čím znižuje riziko vzniku obličkových kameňov. Taktiež udržiava v krvi normálnu hladinu kortizolu –  poznáme ho ako stresový hormón, ktorý spôsobuje mnohé civilizačné ochorenia. Tulsi je užitočná aj pri liečbe tuberkulózy, hepatitídy a malárie.

Čaj z bylinky Tulsi je najlepší spôsob ako využiť výhody ktoré nám ponúka. Zoženieme ho vo všetkých dobrých bio predajniach, bohatý výber majú aj v tomto obchode, a jeho chuť si obľúbi hádam každý. Je výborný aj bez ďalšieho dochucovania. Okrem sypaného či baleného čaju Tulsi, ktorý okrem iného zoženieme aj s rôznymi príchuťami, sa môžeme stretnúť aj s inými produktami ako sú kapsule, tinktúry a podobne.
1 thought on “Viete ktorá bylinka sa považuje za kráľovnú bylín?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.