Levanduľa nie je len okrasa záhrad. Poznáte jej účinky? Zistite viac o jej liečivých schopnostiach.

<b>Levanduľa nie je len okrasa záhrad. Poznáte jej účinky? Zistite viac o jej liečivých schopnostiach.<b/>

Levanduľa kvitne v plnom prúde a okrem jej krásnych kvetov, ktoré skrášľujú záhony, sa vôkol nej rozlieha príjemná vôňa .

Levanduľa nie je len ozdobou záhrad, má široké využitie – od výroby vonných olejov a kozmetiky až po pridávanie do jedla – a práve z toho dôvodu je táto rastlina taká obľúbená.

levandula

Vedeli ste že….

vôňa levandule je jednou z najjedinečnejších a najobľúbenejších na svete?

Hlavné účinky levandule

  • zmierňuje stres,
  • podporuje pokojný spánok,
  • zmierňuje zápal,
  • bojuje proti infekciám.

Táto rastlina obsahuje mnoho esenciálnych olejov a zlúčenín, ktoré majú pozitívny vplyv na ľudské telo.

V určitých krajinách sveta sa levanduľa považuje za burinu, pretože sa dokáže veľmi rýchlo rozrastať. Aj keď je dostupných veľa odrôd tejto rastliny, najobľúbenejšia na pestovanie je Levanduľa úzkolistá „Hidcote Blue“, ktorá má kompaktný tvar a vytvára krásne husté trsy s modrofialovými kvetmi.

Liečivé účinky levandule

Má protizápalové účinky

Pridajte si do kúpeľa levanduľové kvety pre uvoľnenie tela a mysle. Vynikajúca do kúpeľa je aj levanduľová soľ. Levanduľa týmto spôsobom znižuje zápaly v organizme.

levandula sol do kupela

Odbúrava stres a stavy úzkosti

Levanduľa dokáže upokojiť telo i myseľ. Antioxidanty obsiahnuté v rastline majú vplyv na endokrinný systém a tak znižuje hladinu stresových hormónov v tele. Vynikajúci je aj levanduľový čaj, ktorý upokojí telo i myseľ.

Zaháňa nespavosť

Ak trpíte nespavosťou, nepokojným spánkom či apnoe, veľmi dobre viete, že to dokáže výrazne ovplyvňovať váš život. Čaj pripravený  prevarením kvetov levandule,  je výborný na vyvolanie meditácie a pokojného spánku. Táto metóda sa využíva už tisícročia. Levanduľa pozitívne vplýva na nervový systém a tým pomáha vyčistiť myseľ od negatívnych myšlienok. Často sa preto využíva aj v aromaterapii.

Vyskúšajte si v izbe pred spaním zapáliť vonnú lampu s levanduľovým vonným olejom a užívajte si príjemnú vôňu, rozliehajúcu sa po celej izbe, ktorá vám pomôže jednoduchšie navodiť pokojný spánok.

levandula esencialny olej

Srdcovo-cievne problémy

Antioxidanty a organické zlúčeniny nachádzajúce sa v rastline majú nielen relaxačné vlastnosti, ale priaznivo pôsobia aj na srdce a cievy. Tým, že znižuje krvný tlak, zmierňuje aj napätie krvných ciev. Levanduľa tak môže zabrániť vzniku aterosklerózy a iným kardiovaskulárnym ochoreniam, čím sa znižuje riziko mŕtvice či infarktu srdca.

Tráviace ťažkosti

Zlúčeniny (polyfenoly) obsiahnuté v rastline majú široké spektrum účinkov – vrátane zabraňovania vzniku baktérií v tráviacom trakte, čo zmierňuje bolesť žalúdka, nadúvanie a kŕče. Pitie čaju alebo žuvanie listov sú účinné spôsoby ako pomocou levandule bojovať proti tráviacim ťažkostiam.

levandula caj

Starostlivosť o pleť a vlasy

Mávate často suchú alebo podráždenú pleť? Jednoduchým spôsobom, ako predísť suchej a podráždenej pleti pomocou levandule je, pripraviť si do fľaštičky (najlepšie s rozprašovačom) levanduľovú vodu.

Do fľaštičky s vodou pridáme levanduľové kvety. Takúto vodu aplikujeme na postihnuté miesta. Táto varianta je účinná aj pri chronických problémoch s pokožkou ako je ekzém, psoriáza, akné a iné. Aj samotný levanduľový kúpeľ má pozitívny vplyv na spomínané kožné ochorenia.

V prípade, že si levanduľovú vodu nemôžete pripraviť doma, určite ju zoženiete v špecializovaných obchodoch.

Okrem toho je levanduľa veľmi dobrá aj na starostlivosť o vlasy. Ak trpíte vypadávaním vlasov, vyskúšajte levanduľový šampón. Dávajte si pri kúpe však pozor, pretože nie všetko čo sa volá levanduľový šampón, aj obsahuje jej výťažky.

Levanduľa pozitívne vplýva na vlasové folikuly a podporuje zdravie vlasov. Ak si spravíte levanduľový výluh (kvety levandule chvíľu povaríte podobne ako pri čaji), môžete ho použiť ako šampón, a ten priaznivo podporí vaše vlasové cibuľky a samotné vlasy.

Má antiseptické vlastnosti

Už v staroveku ľudia poznali účinky levandule a využívali ju najmä pre jej antiseptické vlastnosti. Podrvené listy levandule aplikovali na rany, a tým nielen urýchlili hojenie, ale i zabránili vzniku infekcie na týchto miestach. Antiseptický účinok levandule je prinajmenšom pôsobivý.

A na záver, všetci sme sa stretli s tým, že levanduľa je účinná aj proti moliam.

Levanduľové vrecúška sú vynikajúcou alternatívou ako mať v skrini príjemnú vôňu a zároveň byť chránení pred nežiaducimi návštevníkmi nášho šatníka.

Levanduľové vrecúška

Majte na pamäti!!

I keď nie je levanduľa bežne považovaná za alergénnu, ak ste alergický, a najmä na rastliny ako je mäta, je možné, že môžete byť alergický i na levanduľu, alebo sa u vás môžu objaviť vedľajšie účinky ako je bolesť hlavy, zvýšená chuť do jedla a pri lokálnej aplikácií sa môže objaviť začervenanie.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *